Selle sügise looduslaager viis Tallinna Nõmme Gümnaasiumi noored ilusasse Kagu-Eesti loodusesse

 

Või tegemine. Autor-Grete Põder.

Olustvere mõis. Autor- Grete Põder.

Algeline mikroskoop. Autor- Hanna-Liis Tepper

 

Ühispilt. Autor- Mariliis Samberg

 

Septembri lõpus said Nõmme gümnaasiumi noored koolimajast välja ning veetsid kolm päeva Kagu-Eestis. Käidi legendaarse filmi võttepaikades, tehti säraküünlaid, mikroskoope. Paljud tegid oma esimese leiva!

Esimesel päeval külastasime Imavere piimandusmuuseumi. Tutvusime Eesti piimanduse ajalooga ja lõime käed külge töötubades. Valmisid jäätised, kohukesed ja karask. Nagu ikka, karaski sõber on või. Vanaaegses võimasinas sai ka see valmis! Tutvusime Olustvere mõisakompleksiga, sealhulgas mõisapargi, uhke peahoone, klaasi- ja leivatöökojaga. Viimases vormisime ise leivad valmis. Tutvusime Lõhavere Linnamäel Eesti esivanema Lembitu linnusepaigaga, mis on talvel kindlasti suurepärane kelgumägi. 

Teisel päeval ootas meid reis Tartusse. Osalesime Tartu Ülikooli õpitubades. Füüsika õpikojas tutvuti optikaga ja valmistati ise algeline mikroskoop. Keemia töökojas võis täitsa kulmudest ilma jääda, sest valmistati paukgaasi, mis tulega soojendades valgussähvatuse tekitab. Bioloogia töökojas tutvuti kalade sisikonnaga ja igaüks sai õhupalliga mõõta oma kopsumahtu. 

Seejärel seadsime sammud Tartu Loodusmuuseumisse. Saime põhjaliku tutvustuse maakera kujunemisest. Tutvusime ka loomade väljakujunemise lugudega. Kuidas ühest vees pesitsevast elukast said alguse kõik tänapäeval teada-tuntud loomaliigid.

Kolmas päev oli Taevaskoja päralt. Neli kilomeetrit jalgsiretke ühel kõige kütkestavama loodusega matkarajal. Kõrged liivakivipaljandid asuvad just siin Suures Taevaskojas. Tee peale jäi ka Emaläte, mille vesi on müütide kohaselt noorendav. Samuti nägime Neitsikoobast, kus kunagi ilusad noored neitsid laulsid. Põnev oli Salakuulaja kivi, kus juttude kohaselt nõid iseenda ja oma inimesed vale loitsu lausumise tõttu kivideks muutis.

Tee viis meid läbi Kimera ürgoru otse Saesaare hüdroelektrijaama juurde. Tutvuti ka kultusfilmi “Viimne Reliikvia” võttekohtadega. Nägime oma silmaga paika, kus Ivo ja Gabriel arveid klaarisid, mille järel Gabriel laia kaarega vette visati.

Selline oli kaheksas traditsiooniline looduslaager. Nõmme gümnaasiumi üheteistkümnes ja kaheteistkümnes loodusklass tänavad kõiki panustanud õpetajaid ja korraldajaid! Järgmise aastani!

Säde Kollo, 11.L