Berliin 2023

24.-26. novembril käis 11H kultuuri reisil noorte kultuuri pealinnas Berliinis. Noorte gruppide pesapaigad on tavaliselt hostelid. Mugandunud eestlasele oli plastmassnaridega hostel algul üllatuslik aga pesu oli valgemast valge ja hommikul süüa sai.

Kohustuslikuks vaatamisväärsusteks olid muidugi Brandenburgi väravad ja Riigipäevahoone, mis on nii tähtsuselt kui arhitektuuriliselt hitid.  Riigipäevahoones töötab Saksa Parlament ja sinna sisenetakse nagu lennukisse.  Tehnika kõrvas seletab sulle kõik lahti. Siis käisime holokausti memoriaalil, et tunnetada seda segast tunnet, mis seal tohutute kivimürakate (2700 erineva kõrgusega betoonplokki) vahel kõndides tekib.

Ahmisime Berliini vaibi Pariisi väljakul, Unter der Lindenil, Kurfürstendammil, Potsdami väljakul oma kaubanduskeskuste ja erilise arhitektuuriga,  Mitte linnaosas ja  Aleksandri väljakul, kus pidi olema jõuluturg, oli ka, olid majakesed ja tuledes  aga väravate taga ja kinni.

Pühapäeval olime Muuseumisaarel, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ja koosneb viiest üksteise kõrval asetsevast muuseumist (Altes Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Pergamon, Bode) Spree jõe saarel. Meie valisime pühapäevaseks meditatsiooniks kunsti, st Alte Nationalegalerie. Lisame siia metroo-,bussi- ja rongisõidud ning lennuväljamelu ning otsas ta oligi, see reis. Kaks inimest, kellel sünnipäevad, said oma salasoove soovida hommikulauas küünlaid puhudes.