Tallinna Nõmme Gümnaasium

Kogukonnale avatud, hooliv, pikaajalisi traditsioone väärtustav, õppiv ja arenev kool

Rändnäitus holokaustis hukkunud Anne Frankist

27. märtsil avati Tallinna Nõmme Gümnaasiumis rändnäitus „Anne Frank – ajalugu tänaseks päevaks” Anne Franki päeviku põhjal. Avatseremoonial esinesid kõnedega haridus- ja teadusminister Jaak Aavikso, Hollandi suursaadik                 Jos Schellaars, Inimõiguste Instituudi esindaja Vootele Hansen ja Eesti Juudi Muuseumi direktor Jusef Luvistsuk.

Näitus jääb avatuks kõigile huvilistele kuni 11. aprillini igal tööpäeval kella 9-17.

Näitus koosneb viiest osast, mis annavad ülevaate nii Franki pere kui juutide ajaloost ja kannatustest, Anne Franki sünnist tänapäevani. Kuna näitus on ainuüksi eestis vaid 2 nädalat, ning igal nädalal saab väljapanekut näha korraga vaid kahes koolis, on tegemist ainulaadse sündmusega.

Minister Jaak Aavikso pööras tähelepanu sellele, et hoolimata seitsmekümne aasta möödumisest Holokaustist, mahub inimõiguste laialdasi rikkumisi selle aja sisse veel mitmeid ning väljaspool Euroopat toimub neid praegugi. “Tuleb mõista, et senikaua kuni see sünnib kuskil mujal maailmas, on võimalik, et see sünnib ka Eestis. Eesti inimesed suudavad mõista omast kogemusest Anne Franki lugu. Režiim oli küll teine, aga mõttelaad ja meetodid olid samad ja kindlasti on kõigil kedagi vanemate ja hõimlaste seas, keda see puudutas.”

Anne Frank oli 1929. aastal juudiperekonda sündinud tüdruk. 13. sünnipäeval kingiti talle päevik, mida ta ka täitis. Tegemist on ühe intrigeerivama teosega maailmas, mis kajastab detailselt aastatel 1942-1944 Anne Franki elu ning varjumist massilise juutide diskrimineerimise ja represseerimise eest natsisakslaste poolt. Anne perekond reedeti, ning ka nemad sattusid koonduslaagrisse, kus Anne Frank haigestus tüüfusesse ning suri. Anne Franki lugu inspireerib noori võitlema eelarvamuste ja diskrimineerimisega, hoida inimõigusi ja seista kaasava ja demokraatliku ühiskonna eest.

Infot Anne Franki näituse kohta leiab Eesti Inimõiguste Instituudi kodulehelt : www.eihr.ee/naitused/anne-frank

Hando Rand 12b klass

Fotod: Marko Maisa

Kontakt

Raudtee 73
Tallinn 11620

Registrikood: 75016651

Tel: (+372) 6 572 133

kantselei avatud

e-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
 
Õppetöö toimub:
1. - 7. klass aadressil
Raudtee 55,

Tel: (+372) 6 572 476

8.- 9. klass ja gümnaasium aadressil
Raudtee 73.

ekool

http://www.elf.ee/